VR i AR mogą zmienić sposób szkolenia w firmach produkcyjnych

VR i AR mogą zmienić sposób szkolenia w firmach produkcyjnych

2 kwietnia, 2021 Wyłączono przez Redaktor

VR i AR mogą zmienić sposób szkolenia

Technologia rzeczywistości wirtualnej (VR) i rzeczywistości rozszerzonej (AR) umożliwia użytkownikom dodawanie grafik komputerowych lub nakładek informacyjnych do pokoju, w którym się znajdują. Użytkownicy mogą również przenieść się do całkowicie cyfrowego interaktywnego środowiska.

W przeszłości technologia była ograniczona do zastosowań akademickich i badawczych, a ostatnio technologia konsumencka jest wykorzystywana w aplikacjach takich jak gry wideo i platformy wirtualnych czatów.

Ogromny rozwój branży VR / AR w połączeniu z szybko spadającymi cenami sprzętu sprawił, że technologia stała się znacznie bardziej dostępna. Obecnie wykorzystanie technologii w biznesie jest znacznie bardziej powszechne. Deweloperzy pracują nad stworzeniem nowych platform i oprogramowania, które umożliwią szkolenia oparte na VR i AR w branży produkcyjnej.

Oto, jak działa technologia – i jak firmy wykorzystały VR i AR, aby uczynić szkolenia produkcyjne skuteczniejszymi i bezpieczniejszymi.

Jak VR i AR mogą zmienić szkolenie

Rzeczywistość rozszerzona umożliwia użytkownikowi nałożenie interfejsu graficznego lub obrazów generowanych komputerowo na ich rzeczywiste środowisko. Wystarczy smartfon lub podobne urządzenie.

Rzeczywistość wirtualna jest bardziej wymagająca zasobów sprzętowych. Dzięki zastosowaniu wyświetlacza montowanego na głowie i komputera o dużej mocy, konfiguracja VR może w pełni przenieść użytkownika do środowiska cyfrowego, które jest wyposażone w dźwięk, obrazy i – z odpowiednim kontrolerem – dotykowe sprzężenie zwrotne.

Te dwie technologie są czasami nazywane rozszerzoną rzeczywistością lub XR. Oba umożliwiają nakładanie dodatkowych informacji na rzeczywistą konfigurację treningową. Pozwalają również trenerom na nauczanie w całkowicie wirtualnym środowisku.

Nauczanie może być niezwykle cenne podczas szkolenia w zakresie materiałów niebezpiecznych lub szkolenia w zakresie wyposażenia fabryki. Odpowiednie wizualizacje sprawiają, że sesje są bardziej efektywne, a trening jest również mniej niebezpieczny, ponieważ uczestnicy nie są narażeni na niebezpieczną sytuację.

Zwiększenie wydajności szkoleń jest obecnie szczególnie ważne, ponieważ sektor wytwórczy boryka się z niedoborem siły roboczej . W przypadku tradycyjnych metod szkolenia nowi pracownicy mogą nie rozumieć swojej pracy wystarczająco szybko, aby sprostać wymaganiom operacyjnym. Brak wyszkolenia i zrozumienia może powodować stres i prowadzić do większej rotacji. Wdrażając nowe technologie w celu optymalizacji szkolenia, może pomóc pracownikom ukończyć szkolenie i zapewnić płynny przebieg operacji.

Kluczowe korzyści VR i AR w szkoleniach produkcyjnych

Szkolenie w rozszerzonej rzeczywistości może skrócić czas zdobywania kompetencji i poprawić utrwalanie informacji. Jego cyfrowe środowiska mogą pomóc w dostarczeniu konkretnych przykładów lub dodatkowego kontekstu tego, czego uczy się stażysta.

Tradycyjnie szkolenie maszynowe jest zwykle dostępne tylko w formacie analogowym lub jako pakiety PDF. Może to wymagać długich okresów nauki. Może zająć dużo czasu, zanim proces stanie się intuicyjny. Jednak rozszerzona rzeczywistość może skrócić czas szkolenia, wyświetlając odpowiednie informacje i instrukcje na ekranie. Może również wyróżniać części i zwracać uwagę na wyświetlacz systemowy, który może usprawnić proces szkolenia.

Instruktorzy mogą szybko wyjaśnić, jak używać określonej maszyny. Ponadto w wielu przypadkach mogą to zrobić bez wymagania od kursantów czytania długich podręczników szkoleniowych.

Podobnie środowisko VR może pomóc uczynić szkolenie w zakresie bezpieczeństwa bardziej konkretnym, zapewniając uczestnikowi symulacje rzeczywistych sytuacji.

Może to pomóc uczynić szkolenie mniej abstrakcyjnym i skuteczniejszym. Co się stanie, jeśli maszyna nie jest dostępna do treningu? Dzięki VR uczestnicy mogą nadal dowiedzieć się, jak ona działa i jak z niej korzystać. To niemal praktyczne doświadczenie może poprawić uczenie się w porównaniu z metodami szkoleniowymi opartymi na tekście. Osoby uczące się wizualnie i dotykowo będą również w stanie szybciej zrozumieć pojęcia.

Przeprowadzono już kilka badań i projektów dotyczących wdrażania VR i AR w szkoleniach. Wielu z nich pokazało, że technologia może mieć przewagę nad tradycyjnymi metodami.

AR i VR nie tylko upraszczają proces szkolenia. Istnieją również dowody na to, że mogą tworzyć bardziej skuteczne programy. Według jednego z badań przeprowadzonych na University of Maryland, użycie immersyjnych wyświetlaczy montowanych na głowie spowodowało przypadków przypomnienia, w więcej niż 90% porównaniu z zaledwie 78% w przypadku szkoleń na komputerach stacjonarnych.

Zwiększenie retencji może przyspieszyć proces treningowy i zmniejszyć ryzyko błędów wynikających ze słabej pamięci. Może to również pomóc instruktorom w znacznym obniżeniu kosztów.

Firmy już teraz wykorzystujące VR i AR do szkoleń produkcyjnych

Kilka firm z branży produkcyjnej i szkoleniowej odniosło już kilka kluczowych sukcesów w dziedzinie technologii. Te przypadki użycia pokazują, jak inni producenci mogą korzystać z tej technologii i prawdopodobnie utorują drogę nowym platformom i narzędziom szkoleniowym.

Jednym z najlepszych przykładów są firmy takie jak Strivr, Th3rd Coast czy PIXO VR, które w swoim portfolio oferują szkolenia VR.

Dokładne funkcje platformy szkoleniowej różnią się w zależności od firmy. Niektórzy dążą do współpracy z producentami w celu opracowania programów szkoleniowych w oparciu o maszyny i systemy, których używają w swoich fabrykach. Pomaga to nowym pracownikom nauczyć się obsługi sprzętu w interaktywnym środowisku cyfrowym. Inni tworzą moduły szkoleniowe ogólnego przeznaczenia, które pomagają instruktorom uczyć dobrych praktyk bezpieczeństwa.

Istniejące przypadki użycia tej technologii obejmują identyfikację zagrożeń w fabryce, blokadę / oznakowanie, ochronę przed upadkiem i szkolenie w ograniczonych przestrzeniach. Programy te pomagają zapewnić bezpieczeństwo po ukończeniu przez pracownika szkolenia i rozpoczęciu pracy na hali.

Najlepsze praktyki wdrażania szkoleń opartych na VR i AR

Te najlepsze praktyki mogą pomóc zintegrować technologię XR z reżimami treningowymi tak płynnie, jak to tylko możliwe.

Na początek firmy muszą zdecydować, czy będą używać VR czy AR. Muszą również określić, ile wydać na sprzęt i jakich platform oprogramowania będą używać.

Koszty sprzętu mogą być barierą dla wykorzystania technologii VR w programie szkoleniowym. Obecnie najtańszy dostępny zestaw słuchawkowy VR, Oculus 2, kosztuje około 299 USD. Dostępne są tańsze opcje VR. Platformy takie jak Google Cardboard, które wykorzystują tekturową powłokę wokół smartfona do stworzenia pewnego rodzaju zestawu słuchawkowego VR, są znacznie tańsze.

Szkolenie AR może być również tańszą opcją. W zależności od zastosowanej technologii szkoleniowej , uczestnicy mogą mieć możliwość korzystania z platformy AR z własnym smartfonem. Pomaga to znacznie obniżyć koszty programu szkoleniowego.

Po wdrożeniu programu instruktorzy powinni regularnie zbierać opinie. Pomoże im to dostosować sposób prowadzenia przyszłych szkoleń.

Śledzenie odpowiednich wskaźników rozszerzonej może pomóc trenerom określić, czy nowy program oparty na rzeczywistości lub rzeczywistości wirtualnej działa dobrze. Ponadto może również pomóc trenerom wykryć wszelkie nieefektywności. Wielu specjalistów ds. Uczenia się i rozwoju zaleca mierzenie zaangażowania uczniów, zrozumienia i szybkości zdobywania kompetencji.

Dobrze jest również zmierzyć pewnego rodzaju miernik wyniku, który może pokazać, w jaki sposób szkolenie poprawiło wyniki firmy. Dobrze jest mieć te konkretne informacje pod ręką, aby kierownictwo i potencjalni klienci mogli je zobaczyć.

Podobnie jak w przypadku każdej nowej strategii szkoleniowej, właściciele firm powinni przygotować się na okres przejściowy. Powolne zwiększanie wykorzystania szkoleń AR i VR może dać wyobrażenie o tym, jak ta technologia będzie działać w praktyce. Pomoże również zidentyfikować obszary, których platforma może nie być w stanie objąć.

Adaptacja szkoleń VR i AR dla firm produkcyjnych

Platformy VR i AR umożliwiły producentom wykorzystanie technologii do szkolenia bezpieczeństwa. Szkolenie w zakresie technologii VR i AR oferuje kilka kluczowych zalet w porównaniu z tradycyjnymi metodami – na przykład skrócenie czasu uzyskania kompetencji i zmniejszenie kosztów szkolenia. To sprawiło, że jest atrakcyjny dla producentów, którzy chcą usprawnić procesy w odpowiedzi na rosnącą lukę w umiejętnościach w branży. Firmy muszą szybko i efektywnie przyspieszyć pracę pracowników, a XR spełnia te wymagania.

Firmy, które chcą wdrożyć szkoleniową VR lub AR, technologię powinny skupić się na najlepszych praktykach, aby jak najlepiej wykorzystać swoje sesje. Staranny dobór platformy, pomiar właściwych wskaźników szkoleniowych i przygotowanie do okresu przejściowego może zapewnić bezproblemowe wdrożenie procesu szkoleniowego. Ten rodzaj szkolenia pozwoli pracownikom dokładnie poznać swoje obowiązki i pewnie wykonywać swoją pracę, zwiększając produktywność i pomagając producentom wyprzedzić konkurencję.

 

 

źródło: https://readwrite.com/2021/03/31/vr-and-ar-can-reshape-manufacturing-training/